Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kongregace Neposkvrněného Srdce Panny Marie

14. 11. 2010

 

Kongregace Neposkvrněného Srdce Panny Marie
(Congregatio Immaculati Cordis Mariae - CICM/ Scheut v Belgii/ Missionhurst v Americe)
 
 
Tato katolická misionářská kongregace byla založena v roce 1862 otcem Théophilem Verbistem v Belgii.
V roce 1922 byla správa katolické misie ve Vnějším Mongolsku svěřena právě této kongregaci. Vzhledem k sovětské invazi ale mohli misionáři vstoupit do země až o 70 let později, v roce 1992.
10. července 1992 přijeli do Mongolska tři misionáři CICM, P. Wenceslao Padilla, P. Robert Goessens a P. Gilbert Sales. Poslední ze jmenovaných se stal také prvním ředitelem Verbist Care Centra (Dětského domova v Ulánbátaru). V roce 1995 se k misionářům připojilo 5 sester z ženské větve kongregace, nazvané Misionářské sestry Neposkvrněného Srdce Panny Marie.
První misionáři začínali v Mongolsku tzv. od nuly, v zemi nebyly církevní struktury, církevní majetek ani místní katolíci. Skupina CICM věrna svému poslání si pomalu vyšlapávala cestu do společnosti, prostřednictvím kontaktů jak s cizinci v zemi, tak s místními lidmi. Kontakty se uskutečňovaly na úrovni místní a státní správy, zahraničních organizací, vzdělávacích institucí, společenských organizací, náboženských center, rodin a jednotlivců.
Soustředily se na největší a zároveň hlavní mongolské město Ulánbátar, kde žije třetina obyvatel celého Mongolska. Počáteční převážně účelové a povrchní kontakty se začaly rozšiřovat a prohlubovat, stejně jako oblast činnosti misie.
V roce 2002 při příležitosti desátého výročí působení katolické misie v Mongolsku byla misie povýšena z misie sui iuris na apoštolskou prefekturu a apoštolským prefektem se stal Msgr. Wenceslao Padilla, který od počátku působil jako představený misie.
Katolická misie v Mongolsku má více než 20 výchovných, sociálních a rozvojových projektů. Jedním z nich je právě pomoc opuštěným dětem ulice ve Verbist Care Centru.